Bilinçli Diyabet

29-12-2012 | Yazar: MUTLU MİKROP
Yorumlar

0Diyabetik Ürünler

Dondurmalardan çikolatalara, gofretlerden kurabiyelere, reçellere kadar oldukça fazla seçeneğin olduğu diyabetik ürünler, diyabetli kişilerin hayatını kolaylaştırmakta.

 • Peki, doğru ürün seçimi nasıl olmalı?
 • Tüketilecek miktar nasıl belirlenmeli?
 • Diyet ve diyabetik ürün arasındaki fark nedir?

 

Öncelikle tüm bu ürünlerin; incelemeden hemen alınıp tüketilecek ürünler olmadığını belirtmek gerek. Bilinçli bir diyabetli olmakla birlikte, bilinçli tüketici de olmak gerekiyor.

 

Diyabetik ürün nedir?

Diyabette kan şekeri (glukoz) seviyesini kontrol etme yaklaşımı, glukozun kan dolaşımında daha yavaş emilmesini sağlayan gıdaların seçilmesine dayanır. Böylece kan şekeri seviyesinde daha az değişim meydana gelir ve insülin gereksinimi düşer.

 

Aldığımız besinler vücudumuzun insulin ihtiyacını etkiler. Bu durumda kan şekerini düşüş ya da yükseliş etkisi gösterir. Bu amaçla hazırlanmış özel içerikli gıda ürünleri diyabetik gıdalar olarak adlandırılır.

 

Diyabetik gıda, bilinen sofra şekeri yerine, enerji içermeyen tatlandırıcılar kullanılarak üretilirler. Diyabetik ürünlerin özelliği içindeki yapay tatlandırıcıdan kaynaklanmaktadır. Birçok üründe olduğu gibi diyabetik ürünler de; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içermektedir.

 

Bu doğrultuda, diyabetli bireylerin tüketimi için üretilen bu gıdalar mutlaka bir uzman kontrolünde hastaların günlük diyetlerine uygun olarak kullanılmalıdır.

 

Diyabetik ve diyet ürünler arasındaki fark nedir?

Diyet ürün ile diyabetik ürün arsında fark vardır. Diyet ürün, kalorisi azaltılmış üründür. Diyabetik ürün ise, içeriğinde basit şeker diye adlandırılan sofra şekeri olmayan üründür.

 

Diyet yapanların sıklıkla düştüğü hatalardan biri, diyabetik ürünler tüketmektir. Oysa diyabetik ürünler kalori bakımından diğer gıdalardan farklı değildir. Diyabetik ürün tüketimi, kilo vermeye yardımcı olmaz.

 

şeker oranı azaltılmış diyabetik ürünler, yüksek yağ ve kalori içerebileceklerinden zayıflama diyetleri için tercih edilmemeli ve diyabetli kişiler tarafından fazla tüketilmemelidir.

 

Diyabetik ürünlerin ambalajında yazan bilgileri okumalısınız!

şeker yerine tatlandırıcıyla hazırlanmış diyabetik ürünün yağ ve kalorisinde azalma olmayabilir. Diyabetik ürünlerde kalorisi olmayan tatlandırıcılar kullanılabileceği gibi, kalorili olan tatlandırıcılar da kullanılabilir. Bu yüzden etiket iyi okunmalıdır.

 

Diyet/Light gıdalar ise normal ürünlerden üçte bir oranında daha az kalorili veya %50 oranında daha az yağlı ürünlerdir. Az kalorili ya da az yağlı ürünler, %50 az sodyum içeriyorsa, bu da light olarak nitelendirilir. Bu ürünlerin şeker içerdiği unutulmamalıdır!

 

Diyet ürünlerin yağ miktarları azaltılmıştır ama şeker içerebilirler. Bu ürünleri alırken etiketleri dikkatle okunmalıdır. ıçerisinde şeker olmamasına dikkat edilmelidir. Diyabetik ürünlerde ise rafine şeker bulunmaz. Kalorili (fruktoz, sorbitol) ya da kalorisiz/ düşük kalorili (sakarin, siklamat, asesulfam-k / aspartam) tatlandırıcılar içerirler.

 

Bazı diyabetik adı altında satılan ürünlerde enerji içeren tatlandırıcılar ve malzemeler kullanılmaktadır. Bu tatlandırıcı ve malzemelerin kan şekerini yükseltme etkisi oldukça fazladır. Sağlıklı olanı; kan şekerini yavaş yükselten, glisemik indeksi düşük besin öğeleri kullanılmasıdır.

 

Diyabetik ürünler, hiçbir kısıtlama olmadan yenilebilecek yiyecekler olarak düşünülmemelidir. Diyabetik ürünlerin etiket bilgileri mutlaka okunmalıdır. Her ürün kullanılabilecek özelliklere sahip olmayabilir. En önemli nokta; ürün içeriğinin enerjisi ve kullanılan tatlandırıcının cinsidir.

 

Diyabette Doğru Beslenme

 

Posalı yiyecekleri tercih edilmeli: Posası yüksek bir beslenme programı sürdürmek hem bağırsak faaliyetlerinin düzgün olmasını hem de kan yağlarının düşmesini sağlar.

Posa, yiyeceklerin sindirilemeyen kısmıdır.

 •       Kan şekerini yavaş yükseltir,
 •       ınsülin ihtiyacını azaltır,
 •       Tokluk hissinin oluşmasını sağlar,
 •       Bağırsak çalışmasını düzenler, kabızlığı önler.
 •       Kanda yağların yükselmesini engel olur.
 •       Diyetteki posa miktarını artırmak için;
 •       Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdarlı ya da tam tahıllı ekmek tercih edilmeli
 •       Pirinç yerine bulgur tercih edilmeli
 •       Gün içinde sebze ve meyve (önerilen meyveler) tüketimi arttırılmalı
 •       Öğünlerde salata yemeğe özen gösterilmeli
 •       Kuru baklagiller tüketilmeli

 

Rafine edilmemiş gıdalar (kuru baklagiller, bulgur, buğday, yulaf, tam tane ekmekleri), sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir. Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan diyet programına uyulmalı. ınsülin veya ilaç zamanlarına ve dozlarına, alınan gıdalar doğrultusunda dikkat edilmeli.

 

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre doktor veya diyabet konusunda uzman diyetisyen tarafından hazırlanır. Diyabetli bireylerin, yeterli ve dengeli beslenebilmeleri, tüm besin öğelerinden önerilen miktarlarda ve enerji gereksinimlerine göre alması gerekir.

 

Unutulmamalıdır ki, beslenme programı kişiye özeldir. Ortak bir program oluşturulamaz.

 

Diyabetik ürün sözcüğü, o gıdanın serbestçe kullanılabileceğini, yararlı veya tedavi edici olabileceğini göstermemektedir.

 

Paketsiz olarak satılan / üzerinde sağlık bakanlığı onayı bulunmayan ev yapımı ya da benzeri diyabetik pasta, kek, çikolata, kurabiye gibi ürünleri alırken, ürünü hazırlayan kişinin öncelikle diyabetle ilgili bilgisine, deneyimine, eğitimine ve kullandığı malzemelerin içeriğine özen gösterin.

 

Diyabeti konusunda yeterli bilgi ve eğitime sahip olmadan diyabetik pasta, kek, kurabiye yapıp satan ve sayıları her geçen gün artan kişiler olduğunu önemle hatırlatmakta büyük yarar var. Diyabetik ürün hazırlamak, bilgi gerektiren son derece riskli bir konudur. Diyabetik denen her gıda ürünü, diyabetik OLMAYABıLıR! Doktorun ya da diyabet konusunda uzman diyetisyenin önerdiği miktarın üzerine çıkıldığında farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

 

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için, hayatın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte egzersiz alışkanlığı kazanılmasının en önemli unsurlardan biri olduğu unutulmamalıdır.

 

Diyabet Eğitmeni
ASLI SARGIN


 

Etiketler :

0 Yorum

Yorumlar