Bulimia İle İlgili En Yaygın 5 Efsane

Bulimia İle İlgili En Yaygın 5 Efsane

Bulimia çoğu zaman yanlış anlaşılan bir yemek bozukluğudur. Bu nedenle bulimia nevroza ile ilgili yaygın yanlışları düzeltmek bu ölümcül hastalığın tedavisine katkıda bulunabilir.
Bulimia İle İlgili En Yaygın 5 Efsane

1. Bulimia her zaman istifra ile ilişkilidir

Bulimia fazla yemek ve çıkarmak biçiminde tanımlanır. Yemek yedikten sonra bulimia rahatsızlığına sahip bir kişi midesini boşaltmak için her yolu dener. İstifra bu yollardan yalnızca birisidir. Müshil ve idrar sökücü ilaçlar da bulimia rahatsızlığı olan kişilerin sıkça başvurduğu yollardandır.

 

2. Yalnızca kadınlar bulimia rahatsızlığına yakalanır

Kadınların erkeklerden daha sıklıkla yeme bozuklukları ile mücadele etmesinin yanında, bulimia erkekleri de etkileyebilir. Erkekler, özellikle de sporcular ve atletler, bu rahatsızlığı saklamakta daha başarılıdır.

 

3. Bulimia rahatsızlığına sahip bir çocuk ya da ergen büyüyünce iyileşir.

Bir kişinin basitçe büyüyünce bu rahatsızlıktan kurtulacağını varsaymak yanlıştır. Bulimia farklı sebeplerle ortaya çıkan ciddi bir bozukluktur. Doğru tedavi olmaksızın bundan kurtulmak herkes için oldukça zordur. Ne kadar geç tedaviye başlanırsa, davranış o kadar yerleşik hale geleceğinden, tedavi de o oranda güçleşir.

 

4. Bulimia ölümcül değildir.

Bu yeme ve çıkarma sürecinde vücudun düzgün işlemesi ve sağlığı için gerekli olan elektrolitlerin yanında, potasyum ve diğer temel besinler kaybedilir. Potasyum ve elektrolit yetersizliği potansiyel olarak her ikisi de ölümcül olan kalp rahtsızlıklarına ve inmeye yol açabilir. Ayrıca bulimia midede rüptür ile sonuçlanabilecek ülsere neden olabilir.

 

5. Diyet yapmak bulimiaya neden olur.

Bir beslenme bozukluğu geliştirmeden de ağır bir diyet yapılabilir. Anoreksia gibi bulimia da çoğu zaman kontrol ihtiyacıyla ilişkilidir. Bu çoğu zaman kilo verme arzusundan daha ciddi sorunlarla bağlantılıdır. Eğer bir yakınınızın bulimia olduğundan şüphe ediyorsanız işaretleri görmezden gelmeyin. Bir profesyonelden yardım almaya çalışın.

 

Yazan: Tennie McCarty
Kaynak: Huff Post

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

Ölüme Götüren Anoreksiyanın Belirtileri

Gelecek Yıl Dsm-5’E Yeni Akıl Hastalıkları Eklenecek

Yayınlama Tarihi : 6.2.2013

Yorumlar